Day 1 Canberra Royal in the sheep shed| Photos

Day 1 Canberra Royal in the sheep shed| Photos


Sheepmeat
Aa

Judging of British and Prime Lamb breeds at the 2018 Canberra Royal, with very strong competition in all classes of the breeds parading before the judges

Judging of British and Prime Lamb breeds at the 2018 Canberra Royal, with very strong competition in all classes of the breeds parading before the judges.

Aa
Judging of a Corriedale class at the 2018 Canberra Royal

Judging of a Corriedale class at the 2018 Canberra Royal

Results Day 1:

Corriedales – judge Jarrod Alcorn and associate Richard Carter

Supreme – Ric and Melissa Houlahan, Glen Esk, Rydal

Champion ram – Ric and Melissa Houlahan, Glen Esk, Rydal

Reserve champion ram – Tony Manchester, Roseville, Kingsvale

Champion ewe – Ric and Melissa Houlahan, Glen Esk, Rydal

Reserve champion ewe –  St Gregory’s, Campelltown (Badgally)

Champion shorn ram – Tony Manchester, Roseville, Kingsvale

Corriedale group –  Roseville, Badgally, Glen Esk

Border Leicester – judge Jamie Buerckner

Junior champion ram – Tom Corkhill, Normanhurst, Boorowa

Junior champion ewe – Scott Anderson, Talkook, Crookwell

Champion ram – Ashley Corkhill, Normanhurst, Boorowa

Reserve champion ram – Scott Anderson, Talkook, Crookwell

Champion ewe – Scott Anderson, Talkook, Crookwell

Reserve champion ewe – Ashley Corkhill, Normanhurst, Boorowa

Border Leicester group – Normanhurst, Talkook

White Suffolks – judge Peter Mathus

Champion ram – Brett and Cameron Picker, Rocdell, Binda

Reserve champion ram – Victoria Patterson, Kinellar, Canowindra

Champion ewe – Mick Wall, Borrehma, Braidwood

Reserve champion ewe – Brett and Cameron Picker, Rocdell, Binda

Group – Borrehma, Rocdell, Macarthur Anglican College

White Dorper – judge Jarrod Alcorn

Champion ram – Jan Myburgh, Ironrock Dorpers, Young

Reserve champion ram – Jan Myburgh, Ironrock Dorpers, Young

Champion ewe – Jan Myburgh, Ironrock Dorpers, Young

Reserve champion ewe – David Piper and Sarah Carr, Belowrie, Dubbo

Group –  David Piper and Sarah Carr, Belowrie, Dubbo

Suffolk – judge Peter Mathus

Champion ram – Reece Webster, Lindean, Bathurst

Reserve champion ram – Jason Barker, Timor, Parkes

Champion ewe – Reece Webster, Lindean, Bathurst

Reserve champion ewe – Charlotte Close, Closeup, Finley

Group – Lindean, Closeup

Aa

From the front page

Sponsored by