Day one in the sheep pavilion at Canberra Show | Photos

Canberra Show sheep judging kicks off


News
Judging underway in the classes for prime lamb and dual-purpose breeds at the 2019 Royal Canberra Show

Judging underway in the classes for prime lamb and dual-purpose breeds at the 2019 Royal Canberra Show

Aa

The first day of the 2019 Royal Canberra show saw a lot of activity in the sheep pavilion.

Aa

There was a lot of activity in the sheep pavilion on the first day at the 2019 Royal Canberra Show when four rings were used for adjudicating on the prime lamb and dual-purpose breeds.

Corriedales

Judge Geoff Lane, Galore was assisted by associate judges Katrina Abbott, Lithgow and Will Stewart, Central Otago, NZ.

Champion ram - Tony Manchester, Roseville, Kingsvale

Reserve champion ram - Rick and Melinda Hoolihan, Glen Esk, Lithgow

Champion ewe - St Gregory's College, Campbelltown

Reserve champion ewe - Tony Manchester, Roseville, Kingsvale

Supreme for breed - Roseville

Border Leicester

Judge Paul Jarick, Jume Border Leicesters, Jindera assisted by associate judge Cameron Letham, Canterbury Plains, NZ

Champion ram - Simon Makeham, North-South Border Leicesters, Wallendbeen

Reserve champion ram - Scott and Kylie Anderson, Talkook, Crookwell

Champion ewe - North-South Border Leicesters

reserve champion ewe - Talkook Border Leicesters

Poll Dorset

Judge Marshall Douglas, Abelene Park Poll Dorsets, Woolomin

Champion ram - Scott family, Valley Vista, Coolac

Reserve champion ram - Valley Vista

Champion ewe - Valley Vista

Reserve champion ewe - Scott and Doug Mitchell, Rene, Culcairn

Suffolk

Judge Brayden Gilmore, Baringa, Oberon

Champion ram - Gordon and Charlotte Close, Closeup, Finley

Reserve champion ram - Closeup, Finley

Champion ewe - Closeup, Finley

Reserve champion ewe - David Leischke, Otto Suffolks, Walla Walla

Texel

Judge James Gilmore, Tattykeel, Oberon

Champion ram - Braidwood High School

Reserve champion ram - Braidwood High School

Champion ewe - Braidwood High School

Reserve champion ewe - Braidwood High School

Australian Whites

Feature breed of the 2019 Royal Canberra Show judged by James Gilmore, Tattykeel, Oberon

Champion ram - Dan Lustenberger, Bungarley, Tarcutta

Reserve champion ram - Jason Barker, Timor, Parkes

Champion ewe - Dan Lustenberger

Reserve champion ewe - Dan Lustenberger

White Dorpers

Judge James Gilmore, Tattykeel, Oberon

Champion ram - Jan Myburgh, Ironrock Dorpers, Young

Reserve champion ram - Belowrie White Dorpers, Dubbo

Champion ewe - Belowrie White Dorpers, Dubbo

Reserve champion ewe - Ironrock Dorpers, Young

White Suffolks

Judge Brayden Gilmore. Baringa, Oberon

Champion ram - Scott and Doug Mitchell, Rene, Culcairn

Reserve champion ram - Rene, Culcairn

Champion ewe - Rene, Culcairn

Reserve champion ewe - Brett Picker, Rocdell, Bigga

Black and Coloured

Judge Geoff Lane, Galore and associate judge Katrina Abbott, Lithgow

Champion ram - Chevalier College, Bowral

Champion ewe and supreme for breed - Ann Barnes, Yass

Fleece

The display of entries in the fleece section

The display of entries in the fleece section

Grand champion fleece - Demondrille, Harden

Champion commercial value fleece, housed - Glenliegh, Gunning

Champion ram fleece, commercial, Don Southwell, Bredbo

Reserve grand champion fleece, Armour

Champion fleece, house - Lette family, Conrayn

Champion commercial value fleece - Don Southwell, Bredbo

Aa

From the front page

Sponsored by