Belted Galloway heifer takes out the Galloway feature show

Canberra Royal Galloway feature breed judging results


Beef
The supreme Belted Galloway exhibit and overall supreme exhibit for the Galloway feature show went to 7 Hills Nutmeg.

The supreme Belted Galloway exhibit and overall supreme exhibit for the Galloway feature show went to 7 Hills Nutmeg.

Aa

All the results from the Galloway, Belted Galloway and Miniature Galloway sections, with the ultimate winner of the feature show going to 7 Hills Nutmeg exhibited by Peter Munday and Alexandrea Teuma, Caloola.

Aa

Galloways 

Judge: Peter Collins, Merridale Angus, Tennyson, Victoria

Associate judge: Hamish Maclure, Tarcutta

No. of exhibits: 15 

Calf champion female: Monreith Pocahontas, Jason and Suzanne Vials

Reserve calf champion female: Minto Lady Gretel, Gregory Stuart, Yass

Junior champion bull: Monreith Napoleon, Jason and Suzanne Vials

Junior champion female: Minto Irene 10th, Christine Hart

Reserve junior champion female: Monreith Nutella, Jason and Suzann Vials

Senior champion bull: Elm Park Montgomery, Elm Park - Orange High School, Orange

Senior champion female: Monreith Hiver, Jason and Suzanne Vials 

Reserve senior champion female: Monreith Moonstone, Jason and Suzanne Vials 

Grand champion bull: Elm Park Montgomery, Elm Park - Orange High School, Orange

Grand champion female: Monreith Hiver, Jason and Suzanne Vials 

Supreme exhibit: Monreith Hiver, Jason and Suzanne Vials 

The Galloway supreme exhibit went to the grand champion female.

The Galloway supreme exhibit went to the grand champion female.

Belted Galloways 

Judge: Peter Collins, Merridale Angus, Tennyson, Victoria

Associate judge: Hamish Maclure, Tarcutta

No. of exhibits: 18 

Calf champion bull: 7 Hills Patrick, Peter Munday and Alexandrea Teuma

Reserve calf champion bull: Jalaway Outlander Affair, Peter Munday and Alexandrea Teuma

Calf champion female: Pageoway Patronus, Chelsea Filmer, East Gippsland, Victoria

Reserve calf champion female: Bonnibelt Paprika, Chelsea Filmer, East Gippsland, Victoria

Junior champion bull: Nurrenyen Newton, Greg Crease and Jonathan Chia,  Parkerbourne near Goulburn

Reserve junior champion bull: Crofdale Stables Pied Piper, Debbi Jeffery

Junior champion female: 7 Hills Nora, Peter Munday and Alexandrea Teuma

Reserve junior champion female: Pageoway Lahdidah Nemo, Chelsea Filmer, East Gippsland, Victoria

Senior champion bull: Red Ochre Nitro, Pamela Brown and John Maiolo

Senior champion female: 7 Hills Nutmeg, Peter Munday and Alexandrea Teuma

Reserve senior champion female: 7 Hills Money Penny, Peter Munday and Alexandrea Teuma

Grand champion bull: Nurrenyen Newton, Greg Crease and Jonathan Chia,  Parkerbourne near Goulburn

Grand champion female: 7 Hills Nutmeg, Peter Munday and Alexandrea Teuma

Supreme exhibit: 7 Hills Nutmeg, Peter Munday and Alexandrea Teuma

Supreme Galloway feature breed exhibit: 7 Hills Nutmeg, Peter Munday and Alexandrea Teuma

The supreme Miniature Galloway exhibit was the grand champion bull Torcroft Thyme.

The supreme Miniature Galloway exhibit was the grand champion bull Torcroft Thyme.

Miniature Galloways 

Judge: Peter Collins, Merridale Angus, Tennyson, Victoria

Associate judge: Hamish Maclure, Tarcutta

No. of exhibits: 28

Calf champion bull: Principal Pride, Shane and William Brigham

Reserve calf champion bull: Tumblegum Gordon of Honeypot, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

Calf champion female: Tumblegum Brae, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

Reserve calf champion female: Tumblegum Rosslyn, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

Junior champion bull: Balytyckle Periwinkle, Sonya Heron and Martin Keays, Yea, Victoria

Reserve junior champion bull: Galloway Magic Pablo, Bruce Patterson

Junior champion female: Tumblegum Isla, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

Reserve junior champion female: Kybella Pastures Rusty Chocolate, Malcolm Sky, Lismore

Senior champion bull: Torcroft Thyme, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

Reserve senior champion bull: Gleneagles Mondeo, Ian and Rhonda Bull, Leeton

Senior champion female: Torcroft Sylvia, Patrica Hunder, Mornington Peninsula, Victoria

Reserve senior champion female: Tumblegum Audrey, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

Grand champion bull: Torcroft Thyme, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

Grand champion female: Tumblegum Isla, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

Supreme exhibit: Torcroft Thyme, Alan and Pauline Dunk, Wamboin

The supreme Miniature Belted Galloway exhibit was Kermond Park Nine exhibited by Shane Smeathers and William Brighan.

The supreme Miniature Belted Galloway exhibit was Kermond Park Nine exhibited by Shane Smeathers and William Brighan.

Miniature Belted Galloways 

Judge: Peter Collins, Merridale Angus, Tennyson, Victoria

Associate judge: Hamish Maclure, Tarcutta

No. of exhibits: 8

Calf champion bull: Fox Tail Hill Check Me Out!, Fox Tail Hill stud 

Calf champion female: Freedom Rise Poppy, Baden Greeves and Raymond Cross, Queensland

Junior champion bull: Fox Tail Hill Ned Kelly, Fox Tail Hill stud

Reserve junior champion bull: Freedom Rise Pablo, Baden Greeves and Raymond Cross, Queensland

Junior champion female: Kermond Park Nine, Shane Smeathers and William Brighan

Reserve junior champion female: Freedom Rise Petra, Baden Greeves and Raymond Cross, Queensland

Senior champion female: Bangalla Muffit, Gareth Ellem, Yass River

Reserve senior champion female: Fox Tail Hill Mia, Fox Tail Hill stud 

Grand champion bull: Fox Tail Hill Ned Kelly, Fox Tail Hill stud

Grand champion female: Kermond Park Nine, Shane Smeathers and William Brighan

Supreme exhibit: Kermond Park Nine, Shane Smeathers and William Brighan

Supreme Miniature exhibit: Kermond Park Nine, Shane Smeathers and William Brighan

Aa

From the front page

Sponsored by