Yass Show| Photos

Yass Show| Photos

News
Yass Show Merinos: Winston McDonald holds the grand champion March-shorn ewe from Fine Wool classes, Keith Scanes holds the grand champion August-shorn ram and Supreme Champion Merino Exhibit from the Fine Wool classes with Stud Merino Judge Sam Bucknell (Yass). All photos and captions: Broni Jekyll

Yass Show Merinos: Winston McDonald holds the grand champion March-shorn ewe from Fine Wool classes, Keith Scanes holds the grand champion August-shorn ram and Supreme Champion Merino Exhibit from the Fine Wool classes with Stud Merino Judge Sam Bucknell (Yass). All photos and captions: Broni Jekyll

Aa

There was keen competition in the fleece and sheep sections of the 2019 Yass Show

Aa

Founded in 1863, the Yass Show continues to engage interest from primary producers and this years event attracted significant entries in the sheep and wool section.

In the Black and Coloured sheep 16 sheep were entered from three exhibitors. 

The judge was Miss Sullivan Kovacs, Braidwood, and the exhibitors were Anne Barnes, Werowna Park, Yass; Terri and Alan Bertram, Delco Stud, Bargo and Melissa Henry, Quebon Coloured Sheep, Harden.

Black and Coloured sheep

Ultrafine Wool - Merino rams

Class 6 Ram, 4 tooth and over - First Werowna Park Anne Barnes 

Fine Wool - Merino

Class 8 Ram, 4 tooth and over - First Werowna Park Anne Barnes 

Medium Wool - Corriedale

Class 9 Ram, 4 tooth and over - First Quebon Coloured Sheep "Merlot" 

Strong/ Rug Wool - Border Leicester

Class 10 Ram, 4 tooth and over - First Delco Stud "Stanley" 

CHAMPION RAM - Prize donated by Drap'hyd Merino Stud - Werowna Park, Anne Barnes 

RESERVE CHAMPION RAM -  Quebon Coloured Sheep, "Merlot" 

Fine Wool - Merino ewes

Class 13 Ewe not more than 2 teeth - Werowna Park 

Medium Wool - Corriedale

Class 14 Ewe not more than 2 teeth - Quebon Coloured Sheep "Magda"

Superfine Wool - Merino

Class 17 Ewe, 4 tooth and over - Werowna Park, Anne Barnes 

Strong/ Rug Wool - Border Leicester

Class 20 Ewe, 4 tooth and over - Delco Stud "Chunky" 

CHAMPION EWE - Prize donated by Drap'hyd Merino Stud - Werowna Park, Anne Barnes 

RESERVE CHAMPION EWE - Werowna Park, Anne Barnes 

CHAMPION OPEN LAMB

Ultra/ Superfine Wool Ewe Lamb - Merino

Class 24 - Werowna Park Anne Barnes 

Fine/ Medium Wool Ewe Lamb - Merino and Corriedale

Class 25 - Quebon Coloured Sheep "Brave Jr."

Strong/ Rug Wool Ewe Lamb - Border Leicester

Class 26 - First Delco Stud "Alice"

CHAMPION OPEN LAMB - Prize donated by Drap'hyd Merino Stud - Delco Stud "Alice"

RESERVE CHAMPION OPEN LAMB - Werowna Park Anne Barnes 

CHAMPION OPEN GROUP (1 Ram and 2 Ewes) - Prize donated by Drap'hyd Merino Stud - Werowna Park Anne Barnes Superfine

SUPREME BLACK AND COLOURED SHEEP -

CHAMPION RAM - Werowna Park Anne Barnes Bk1601

CHAMPION EWE - Werowna Park Anne Barnes Bl1502

CHAMPION OPEN LAMB - Delco Stud "Alice"

SUPREME BLACK AND COLOURED SHEEP - Champion Open Lamb - Delco Stud "Alice"

FLEECES

Judges: Cassie Baile and Ben Stace, AWN 

54 fleeces from 12 exhibitors

Grand Champion Fleece - "Grogansworth" Trophy donated by Kim Henderson - Fine wool Ram fleece - Ken Armour

Most Successful Exhibitor - John Betts Memorial Trophy donated by Nancy Betts and Family - Ken Armour

INTERBREED CHALLENGE

The Grand Champion (highest scoring) fleeces from all the sections of the fleece competitions are eligible.

Gold - Champion Coloured Fleece - Anne Barnes "Werowna Park"

Silver - Champion Open Housed Fleece - Ken Armour

Bronze - Champion Flockbreeders Fleece - The Wilson Family

STUD MERINO SHEEP HOUSED

Judge: S. Bucknell (Yass)

Grand Champion March Shorn Ram - B&G Plumbing Trophy - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Fine Wool Ram

Reserve Grand Champion March Shorn Ram - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Fine Wool Ram

Grand Champion March Shorn Ewe - AWN Trophy - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Fine Wool Ewe

Grand Champion August Shorn Ram - Merial Prize - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Fine Wool Ram

Grand Champion August Shorn Ewe - Jim Field Trophy - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Fine Wool Ewe

Reserve Grand Champion August Shorn Ewe - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Fine Wool Ewe

Grand Champion Poll Ram - AWN Trophy - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Superfine/Fine Wool 4 tooth Ram

Grand Champion Poll Ewe - Schute Bell Badgery Lumby Trophy - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Superfine/ Fine Wool 4 tooth Ewe

Grand Champion Poll Ewe - E. & D. McDonald & Son, Royalla - Superfine/ Fine Wool 2 tooth Ewe

Junior Champion (2 tooth & under) August Shorn Ram - E. & D. McDonald & Son, Royalla

Junior Champion (2 tooth & under) March Shorn Ewe - E. & D. McDonald & Son, Royalla

Supreme Champion Merino Exhibit - E. & D. McDonald & Son, Royalla - August Shorn Fine Wool Ram

UNHOUSED STUD MERINO SHEEP

Judge: Sam Bucknell (Yass)

Champion Unhoused Ewe Lamb - Nan Betts Prize - L & M Jones, One Smoke

Champion Unhoused Ram Lamb - Stoney View Merino Stud Prize - L & M Jones, One Smoke

Champion Pair Unhoused Ewe Lambs - D.J. Armour Pty Ltd Trophy - L & M Jones, One Smoke

Champion Pair Unhoused Ram Lambs - D.J. Armour Pty Ltd Trophy - L & M Jones, One Smoke

Champion Unhoused Ewe - D.J. Armour Pty Ltd Trophy - L & M Jones, One Smoke

Champion Unhoused Ram - Greg Boutcher Trophy - L & M Jones, One Smoke

The Merryville 100 Guinea Trophy for a Stud Merino Group of Five (3 Rams and 2 Ewes) - A and K Penfold, Arcadia Merinos

MERINO FLOCK BREEDERS

Judge: L. Jones (Bowning)

Champion Ewe Lamb - Royalla Merino Stud Trophy - The Wilson Family

Champion Superfine Ewe - Royalla Merino Stud Trophy - G. Robertson

Champion Fine Wool Ewe - Royalla Merino Stud Trophy - G. Robertson

Champion Medium or Strong Wool Ewe - Royalla Merino Stud Trophy - G. Robertson

Grand Champion Ewe - Yass Show Society Sheep Committee Perpetual Trophy and Royalla Merino Stud Trophy - G. Robertson, Fine Wool Ewe

Junior Farmers Challenge Cup for a Group of 3 Lambs - Stoney View Merino Stud Trophy - The Wilson Family

Most Successful Exhibitor - Ray Apps Memorial Trophy - G. Robertson

AUSTRALIAN AND BRITISH BREED SHEEP

Judges: Anthony Frost (Crookwell) Poll Dorsets and Dorset Horns

Scott Anderson (Crookwell) Border Leicesters

83 sheep from 12 exhibitors (including 2 schools)

Border Leicesters

Champion Ram - Tom Corkhill, Normanhurst Border Leicester Stud - Ram Lamb

Reserve Champion Ram - The Makeham Family, North South Border Leicesters - Ram two years and over

Champion Ewe - The Makeham Family, North South Border Leicesters - Ewe Lamb

Reserve Champion Ewe - Tom Corkhill, Normanhurst Border Leicester Stud - Ewe lamb, Shorn

Group of Three (2 Ram, 2 Ewes) - Tom Corkhill, Normanhurst Border Leicester Stud

Group of Two (1 Ram Lamb, 1 Ewe Lamb) - The Makeham Family, North South Border Leicesters

Dorset Horns

Champion Ram - Keith and Victor Coble, Wheeo Dorset Horn Stud - Ram Lamb

Reserve Champion Ram - Keith and Victor Coble, Wheeo Dorset Horn Stud - Ram Lamb

Champion Ewe - Keith Coble, Kie-Vale Dorset Horn Stud - Ewe Lamb, Shorn

Reserve Champion Ewe - Keith Coble, Kie-Vale Dorset Horn Stud - Ewe Lamb

Poll Dorsets

Champion Ram - Victor Coble, Hidden Valley Poll Dorset Stud - Ram Lamb

Reserve Champion Ram - David and Elaine Sainsbury, Rosewood Poll Dorset Stud - Ram Lamb

Champion Ewe - Christine and Graeme McGrath, Gingamona Poll Dorset Stud - Ewe Lamb

Reserve Champion Ewe - David and Elaine Sainsbury, Rosewood Poll Dorset Stud - Ewe Lamb, Shorn

Interbreed

Spring Drop Lamb - David and Elaine Sainsbury, Rosewood Poll Dorset Stud - Ram Lamb

Supreme Short Wool - Victor Coble, Hidden Valley Poll Dorset Stud - Ram Lamb

Supreme Long Wool - Tom Corkhill, Normanhurst Border Leicester Stud - Ram Lamb

Supreme Australian and British Breed Exhibit - Tom Corkhill, Normanhurst Border Leicester Stud - Ram Lamb

Aa

From the front page

Sponsored by