ANNUALLY drawing a large number of competitors across its livestock sections, this year was no different for the Blayney Show.
Glad to be back in the ring exhibitors from the Central Tablelands entered around 100 animals in the beef cattle section, many of which will go on to Sydney in just under a month.
Numbers were up for the young judges section with over 150 students once again taking part in the junior judging education sessions and competitions, where they learnt how to assess fleeces, sheep and cattle.
But that is not all. The 2021 Blayney Show will go down in the record books, with the gate-takings from this year's crowd up 20 per cent on the previous record.
READ MORE:
For many who attended the Blayney Show last year it was where they found out that the Sydney Royal Show would be cancelled due to COVID-19. This meant for some it was their one and only show of 2020.
BEEF CATTLE
Interbeed:
Judges: Ryan Morris, Tarraganda Shorthorns, Young and Tony Starr, Starrs Limousins
Interbreed breeder's group: Pine Creek Angus, Woodstock
Interbreed champion female: PC Miss J260 Conversion M205 (Angus) exhibited by Pine Creek Angus, Woodstock
Interbreed champion male: Round-Em-Up The Night P012 (Red Angus) exhibited by the Round-Em-Up Red Angus, Molong
Angus:
Champion Angus bull: Round-Em-Up The Night P012 (Red Angus) exhibited by the Round-Em-Up Red Angus, Molong
Reserve champion Angus bull: PC Quest for Glory Q136 (Angus) exhibited by Pine Creek Angus, Woodstock
Champion Angus female: PC Miss J260 Conversion M205 (Angus) exhibited by Pine Creek Angus, Woodstock
Reserve champion Angus female: Yamba Keen Q110 (Angus) exhibited by Yamba Angus, Orange
Charolais:
Champion Charolais bull: Outlook Quality exhibited by Outlook Charolais, Muttama
Champion Charolais female: Winchester Daisy Duke R4E exhibited by Winchester Charolais, Orange
Reserve champion Charolais female: Winchester Honor R1E exhibited by Winchester Charolais, Orange
Hereford/Poll Hereford:
Champion Hereford/Poll Hereford bull: Llandillo Thunder exhibited by Llandillo Poll Herefords, O'Connell
Reserve champion Hereford/Poll Hereford bull: Llandillo Quack exhibited by Llandillo Poll Herefords, O'Connell
Champion Hereford/Poll Hereford female: Wirruna Golden Vanity M261 exhibited by Gilchrist Farms and Jim Conroy
Reserve champion Hereford/Poll Hereford female: Winchester Shamrock Q2
Murray Grey:
Champion Murray Grey bull: Maefair Quirindi Q23 exhibited by Maefair Murray Greys, Turramurra
Reserve champion Murray Grey bull: Maefair Roma exhibited by Maefair Murray Greys, Turramurra
Champion Murray Grey female: Maefair Alice R7 exhibited by Maefair Murray Greys, Turramurra
Reserve champion Murray Grey female: Maefair Belinda Q21 exhibited by
Other recognised breeds:
Champion other recognised breeds bull: Hobbs Livestock Renowned Merchant R4 (Simmental) exhibited by Hobbs Livestock, Molong
Reserve champion other recognised breeds bull: Round-Em-Up Riddler (Simmental) exhibited by Round-Em-Up Simmentals, Molong
Champion other recognised breeds female: Hobbs Livestock Violets Merchant R2 (Simmental) exhibited by Hobbs Livestock, Molong
Reserve champion other recognised breeds female: Hobbs Livestock Red Party Girl P5 (Simmental) exhibited by Hobbs Livestock, Molong
Small breeds:
Champion small breeds bull: Omega 12 Sunil Nal (Red Poll)
Reserve champion small breeds bull: Shadow Park Quinton (Australian Lowline) exhibited by Peter Gorman
Champion small breeds female: Elle Kay Rose Gold (Australian Lowline) exhibited by Elle Kay Australian Lowlines, Tuena
Reserve champion small breeds female: Monreith Mary Queen of Scots (Galloway), Jason and Suzanne Vials, Spring Hill
Steers:
Champion steer: Limousin/Square Meater cross exhibited by Scots All Saints College, Bathurst, bred by Phil and Sheridan Kirk of Wilworril Limousins, Peak Hill
Reserve champion steer: Red Angus exhibited by Kinross Wolaroi School, Orange, bred by Jason Tom, Parkes
Paraders:
Champion: Ella Green, Scots All Saints College, Bathurst
Reserve champion, Taylah Hobbs, year 10, Kinross Wolaroi School and Round-Em-Up Red Angus and Simmentals, Molong
SHEEP
Interbreed champion ram: Ashburnia 32/20 (Poll Dorset) exhibited by the Williams family, Ashburnia Poll Dorsets, Four Mile Creek
Interbreed champion ewe: Blayney High School (Corriedale)
Interbreed champion group: Glen Esk Corriedales, Rydal
Champion Aussie White ewe: Scots All Saints College, Bathurst
Reserve champion Aussie White ewe: Scots All Saints College, Bathurst
Champion Corriedale ram: Lithgow High School
Champion Corriedale ewe: Blayney High School
Champion Poll Dorset ram: Ashburnia Poll Dorsets, Four Mile Creek
Reserve champion Poll Dorset ram: Ashburnia Poll Dorsets, Four Mile Creek
Champion Poll Dorset ewe: Ashburnia Poll Dorsets, Four Mile Creek
Reserve champion Poll Dorset ewe: Montray Poll Dorsets, Perthville
Champion White Suffolk ram: Ashburnia White Suffolks, Four Mile Creek
Champion White Suffolk ewe: Ashburnia White Suffolks, Four Mile Creek
YOUNG JUDGES:
Champion beef cattle judge: Jack Heffernan, year 10, St Stanislaus College, Bathurst
Reserve champion beef cattle judge: Will van Gend, year 12, St Stanislaus College, Bathurst
Champion fleece judge: Tom Patton, year 10, Kinross Wolaroi School, Orange
Reserve champion fleece judge: Claire Tilley, year 10, Lithgow High School
Champion sheep judge: Lillian Oke, year 11, Scots All Saints College, Bathurst
Reserve champion sheep judge: Kirrilee Scott, year 11, Scots All Saints College, Bathurst
POULTRY
Grand champion bird of show: Bantam black Australorp male exhibited Eliza Scott
Reserve champion bird of show: Hard feather bantum exhibited by Luke Turner
Champion junior bird: Silkie pullet exhibited by Annabelle Kelly, Hawkesbury
Reserve champion junior bird: Langshan pullet exhibited by Annabelle Kelly, Hawkesbury