Excitement builds for National Landcare Award nominees

Excitement builds for National Landcare Award nominees

Life & Style
COMPERE: ABC TV's Costa Georgiadis will host the 2021 National Landcare Conference and Awards. Photo: Landcare Australia

COMPERE: ABC TV's Costa Georgiadis will host the 2021 National Landcare Conference and Awards. Photo: Landcare Australia

Aa

Landcare Australia members are gearing up for the 2021 National Landcare Conference and Awards, being held online on August 5 and 6.

Aa

Landcare Australia members are gearing up for the 2021 National Landcare Conference and Awards, being held online on August 5 and 6, hosted by ABC TV's Gardening Australia host Costa Georgiadis.

And the award nominees are:

Australian Government Individual Landcarer Award

ACT: Rainer Rehwinkel

NSW: Nerida Croker

NT: Pauline Cass

QLD: Mulgrave Landcare and Catchment Group Inc - Tony Rossi

SA: Trevor Waldhuter, The Barossa Bushgardens

TAS: Paul Thomas, Friends of Randalls Bay

VIC: John Pye

WA: Basil Schur

Australian Government Partnerships for Landcare Award

ACT: ACT Parks and Conservation Service and ParkCare Volunteers

NSW: Floating Landcare

NT: Friends of Fogg Dam Inc.

QLD: City of Gold Coast- Beaches to Bushland Program

SA: McLaren Vale Biodiversity Project

TAS: Tamar NRM

VIC: Australian Landcare International

WA: Care for Hedland Environmental Association

Australian Government Landcare Farming Award

ACT: Matthew and Sharon Gregory

NSW: Amarula Dorpers

NT: Humpty Doo Barramundi Pty Ltd

QLD: SV.Rossi and Sons

SA: Barossa Grape & Wine Association

TAS: Soil First Tasmania

VIC: Fraser Pogue

WA: Margaret River Organic Farmer

KPMG Indigenous Land Management Award

ACT: Jackson Taylor-Grant

NSW: Aunty Francis Bodkin

NT: Thamarrurr Rangers

QLD: Cape York Weeds and Feral Animals Incorporated

SA: Maralinga Tjarutja Lands, Oak Valley Community

TAS: Pakana Services

VIC: Woka Walla Land Management Crew - Yorta Yorta Nation Aboriginal Corporation

WA: Wunambaal Gaambera Aboriginal Corporation

Austcover Young Landcare Leadership Award

ACT: Dhani Gilbert

NSW: Richie Benson

QLD: Gold Coast Catchment Association - Rosalinde Brinkman

SA: YACCA (Youth And Community in Conservation Action)

TAS: Friends of Fernglade

VIC: Gippsland Intrepid Landcare

WA: Dan Friesen

Australian Community Media Landcare Community Group Award

ACT: Red Hill Bush Regenerators

NSW: Martindale Creek Catchment Landcare Inc

NT: Lakeside Drive Community Garden

QLD: Hinterland Bush Links

SA: Kersbrook Landcare Group (KLG)

TAS: KingIsland Natural Resource Management Group

VIC: Malmsbury District Landcare Group (MDLG)

WA: Friends of Upper Lesmurdie Falls

Woolworths Junior Landcare Team Award

ACT: ACT Young Rangers Club

NSW: Megalong Valley Public School

NT: Berry Springs Primary School

QLD: McDonnell Creek State School

SA: Barmera Primary School Young Environment Leaders

TAS: Risdon Vale Primary School

VIC: Newham Primary School

WA: Year 5 Environmental Officers Churchlands Primary School

Australian Government Innovation in Agriculture Land Management Award

ACT: John Lilleyman

NSW: Land to Market Australia

QLD: Central Queensland Soil Health Systems

SA: SANTFA - Ag Excellence Alliance

TAS: Redbank Farm

VIC: Cundare Duverney Landcare Group

WA: Doug Pow

Coastcare Award

NSW: Take 3 Ltd

NT: Dhimurru Aboriginal Corporation

QLD: Straw No More

SA: Taperoo Dunes Group

TAS: Circular Head Landcare Group

VIC: Victorian Wader Study Group

WA: Roebuck Bay Working Group

  • Register to join the conference and watch the awards at www.nationallandcareconference.org.au
Aa

From the front page

Sponsored by